Czy opłaca się montować wentylację mechaniczną z rekuperacją?

Czy opłaca się montować wentylację mechaniczną z rekuperacją?

instalacja wentylacji z rekuperacją

 

Czy w domu pasywnym można stosować wentylację mechaniczną z rekuperacją?

Przygotowując dom pasywny to tak naprawdę mamy już tutaj przesądzoną kwestię. Chcemy bowiem, by nasz budynek tracił jak najmniej ciepła. Dlatego głupotą będzie jego wyrzucanie przez komin. W tym względzie wydaje się, że najlepiej będzie całą inwestycję tak wykonać, by stworzyć wentylację, która będzie miała odzysk ciepła oraz jego wymiennik gruntowy.

Czy wentylacja mechaniczna z rekuperacją opłaca się w domu energooszczędnym? Co w przypadku domu energooszczędnego?

Na tą kwestię nie będziemy mieli jednoznacznej odpowiedzi. Taka decyzja będzie tak naprawdę zależeć od tego jakie koszty będzie się podnosić, by uzyskiwać energię przeznaczoną do celów grzewczych. Dużo korzyści będą się pojawiać jeśli stosuje się kocioł na olej albo gaz płynny. Jeśli natomiast używa się gaz ziemny albo węgiel, to tak naprawdę można jedynie liczyć na oszczędności, które w ciągu roku nie będą przekraczać kilkuset złotych. Jeśli bierze się pod uwagę całość wydatków, które będzie trzeba ponieść. Natomiast na pewno przemawiać za taką instalacją będzie między innymi możliwość oddychania przefiltrowanym powietrzem co przemawia za tą instalacją. Czasami jest to dla wielu osób ważniejsze niż same oszczędności finansowe jakie się z tym wiążą.

Instalacja wentylacji mechanicznej - staranne wykonanie

wentylacja mechaniczna z rekuperacjąJeśli chcemy taką instalację wykonać to trzeba się przede wszystkim postarać o to, by była ona naprawdę dobrze zaprojektowana. Okazuje się, że samodzielne realizowanie takiej instalacji nie przyniesie pozytywnych efektów. Projekt powinna dla nas wykonywać taka osoba, która zna się na tym dobrze i ma odpowiednie doświadczone. Tylko wtedy będzie można być pewnym, że taka instalacja będzie dobrze wykonana i spełni w 100% nasze oczekiwania. Trzeba pamiętać, że wykonanie takiej instalacji musi być niezwykle staranne. Trzeba w dobrych miejscach umieścić odpowiednie rury. Działanie będzie także uzależnione od montażu odpowiednich przepustnic regulacyjnych.