Czy warto w domu energooszczędnym zastosować ogrzewanie nadmuchowe?

Czy warto w domu energooszczędnym zastosować ogrzewanie nadmuchowe?

dom energooszczędny a ogrzewanie nadmuchowe

 

W Ameryce Północnej ogrzewanie nadmuchowe jest już bardzo popularne od dawna. W naszym kraju stopniowo pojawia się od jakiegoś czasu. W ramach takiego systemu do ogrzewania stosuje się specjalny nadmuchowy piec, który ma zastosowany wymiennik ciepła i zasilany jest różnorakimi produktami. Źródłem ciepła w takim systemie będzie gazowy kocioł kondensacyjny, pompa ciepła lub też specjalnie przygotowana do tego nagrzewnica powietrza, która będzie wykorzystywała paliwo stałe.

 

System ogrzewania nadmuchowego może być łączony z wentylacją mechaniczną przy odzysku ciepła. Powietrze, które będzie zużyte i będzie wracało z układu wentylacyjnego będzie przepuszczane przez specjalne wymienniki krzyżowe. W ten sposób będzie można odzyskać ciepło przez wymieszanie ze świeżym powietrzem.

Tak przygotowane powietrze jest potem puszczone przez filtr i dalej zostanie ogrzane. Gdy będzie już ogrzane następnie będzie wdmuchiwane do kanałów przez które docierać może do różnych pomieszczeń. Kanały są tam przygotowane z blachy stalowej, która jest cynkowana i otoczona przez wełnę mineralną i specjalną folię aluminiową. Niekiedy realizuje się ją z elementów plastikowych. Takie kanały będą lekkie i mają izolację termiczną i akustyczną. Ogrzewanie takie ma jedną ważną zaletą. Może być wykorzystywane w okresie letnim również jako klimatyzacja pomieszczeń. Wtedy instaluje się tam odpowiednia chłodnicę, która latem powietrze schładza.

ogrzewanie nadmuchowew domuCała inwestycja i jej koszt dzieli się na system grzania i chłodzenia. Dla średniego domu kosztuje około 20 tysięcy. Warto jednak w nią zainwestować, ponieważ takie rozwiązanie naprawdę bardzo dobrze się sprawdza i można je wszystkim polecić. Można się spodziewać, że w Polsce popularność tego rozwiązania będzie rosła w ciągu najbliższych kilkunastu lat, ponieważ ludzie szukają takich właśnie rozwiązań.