Wentylacja w domu - grawitacyjna czy mechaniczna

Wentylacja w domu - grawitacyjna czy mechaniczna

wentylacja w domu

 

Odpowiednia wentylacja w każdym budynku to sprawa na pewno bardzo ważna, która jest także wymagana przez prawo budowlane. Obecnie tradycyjna wentylacja o charakterze grawitacyjnym nie sprawdza się już za dobrze. Przede wszystkim będzie problem z jej doprowadzeniem do pomieszczeń. Dodatkowo przez swoje działanie może ona prowadzić do utraty ciepła i dlatego zapotrzebowanie na energię cieplną będzie rosło i tym samym będą większe koszty.

 

Alternatywnym dla tego systemu rozwiązaniem będzie wentylacja mechaniczna, która dodatkowo ma w sobie odzysk ciepła. Jest to specjalnie przygotowywana wentylacja, która występuje w formie nawiewno-wywiewnej. System taki będzie usuwał zużyte powietrze i zajmie się dostarczaniem świeżego do budynków. Oba strumienie powietrza będą miały system kanałów do centrali. Tam następnie będzie dochodziło do usuwania powietrza i ogrzewania świeżego powietrza, które pobierane będzie z zewnątrz budynków.

Mamy już coraz więcej firm, które próbują nam proponować nowoczesne centralne, które w ramach wentylacji będą stosowały także odzysk ciepła. Każda firma chce obecnie wprowadzać nowoczesne rozwiązania i dlatego uzupełnia systemy o swoje nowoczesne rozwiązania. Naprawdę wymienić można trzy rekuperatory, które zostają oparte na wymiennikach krzyżowych, przeciwprądowych oraz entalpicznych.

wentylacja mechanicznaNajbardziej popularne rozwiązanie to wymienniki krzyżowe. Wymiana ciepła między powietrzem nawiewanym oraz wywiewanym niekiedy może się okazać niekorzystna, dlatego niekiedy warto zastosować pominięcie wymiany ciepła. W takim przypadku za sterowanie będzie odpowiedzialny sterownik w urządzeniu. Może on kontrolować pracę w ramach pomiaru, który jest dokonywany. Sterownik dodatkowo może również wykonywać wiele innych zadań między innymi mierzyć poziom CO2 oraz wilgotności. Po przeprowadzeniu pomiarów sprzęt będzie mógł lepiej dopasować wentylację do konkretnych potrzeb użytkowników i mieszkańców. W ten sposób wentylacja będzie komfortowa i będzie dawała wiele możliwości.