Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna

wentylacja mechaniczna w domu

 

Jeśli da się wymusić wymianę powietrza przy użyciu wentylatorów, to będzie można pozbyć się wad jakie ma w sobie wentylacja grawitacyjna. Przede wszystkim największy problem to mała skuteczność szczególnie w momencie, gdy są wysokie temperatury zewnętrzne i komfort mieszkańców jest mniejszy - przepływ powietrza w warunkach zimowych jest niekontrolowany i dlatego dom może być wychłodzony.

 

Zalety wentylacji mechanicznej

Działanie wentylacji mechanicznej nie będzie uzależnione od warunków atmosferycznych i dlatego samodzielnie można ją bardzo dokładnie kontrolować. Można brać pod uwagę przy jej działaniu te sytuacje, które będą dla nas najważniejsze, gdy będziemy chcieli wyciągnąć świeże powietrze. Inaczej będzie w momencie, gdy w domu będzie wiele osób a inaczej, gdy będą tylko stali mieszkańcy. Jeśli chce się dobrze kontrolować wentylacje trzeba nauczyć się z niej dobrze korzystać. Na pewno zaleta jest to, że nie trzeba już dodatkowo realizować kominów wentylacyjnych.

Rodzaje wentylacji mechanicznej

Chcąc przygotować taką właśnie wentylację można się zdecydować na trzy podstawowe formy:

- nawiewna - w tym przypadku świeże powietrze tłoczone jest do budynku a to zużyte wyrzucone jest w naturalny sposób ponieważ zacznie się pojawiać nadciśnienie

- wywiewna - tutaj wentylator służy do usuwania zużytego powietrza na zewnątrz a podciśnienie gwarantuje, że będzie zasysane powietrze z zewnątrz.

- nawiewno - wywiewna - w tym przypadku połączone zostaje funkcjonowanie obu tych systemów i jednocześnie można czerpać i wyrzucać powietrze właśnie przy użyciu wentylatora.

wentylacja w mieszkaniuJak się można domyśleć obecnie łączenie tych dwóch elementów cieszy się największym zainteresowaniem. Taki sprzęt może bowiem działać w sposób najbardziej zróżnicowany co jest jego największą zaletą. Dla wielu osób jednocześnie jest to baza do stworzenia systemu, który gwarantuje największe możliwe oszczędności, ponieważ kontroluje się dobrze przepływ powietrza.