Wentylacja na poddaszu użytkowym

Wentylacja na poddaszu użytkowym

wentylacja poddasze użytkowe

 

Jak przygotować wentylację w ramach poddasza użytkowego? Jeśli w naszych budynkach będzie się gromadził nadmiar pary wodnej to niestety może się tam rozwijać pleśń oraz grzyb. Dlatego to może doprowadzić nawet do zniszczenia dachu czy izolacji, która będzie zastosowana. Dodatkowo rozwijać się będą różnego rodzaju drobnoustroje, które są niebezpieczne dla zdrowia.

 

Oczywiście własne poddasze można także zabezpieczyć przed działaniem wilgoci jeśli zastosuje się następujące elementy:

  • odpowiednie pokrycie dachowe, które ma wstępne krycie
  • suszenie drewna, które będzie wykorzystywane na konstrukcji
  • układanie folii paroizolacyjnej
  • wentylacja pomieszczeń.

Co to jest wentylacja?

Wentylację można określić przede wszystkim jako usuwanie zanieczyszczonego powietrza i wprowadzanie na jego miejsce świeżego. Chodzi o to, by do budynku dostarczać świeże powietrze i gwarantować jego przepływ między wszystkimi pomieszczeniami. Jednocześnie trzeba usuwać to powietrze już zużyte. Jeśli dom będzie dobrze wentylowany to tak naprawdę świeże powietrze będzie dopływać przez okna do pomieszczeń, które mają mniej zanieczyszczone powietrze a dalej do tych, które są zanieczyszczone w większym stopniu. Potem przez wentylacyjne kanały powinno być usuwane poza budynek.

Dlaczego wentylacja jest niezbędna?

wentylacja na poddaszuPrzede wszystkim dlatego, że w czasie użytkowania domu powstaje masa wilgoci. Już oddychanie człowieka do tego prowadzi. Dlatego trzeba dbać o to, by usuwać tą wilgoć i wymieniać powietrze w budynku. Ocieplony dom z nowymi oknami będzie się stawał tak naprawdę zamkniętą puszką i najważniejszym elementem będzie tutaj sprawnie działający system wentylacyjny, który będzie odpowiadał za jakość powietrza w mieszkaniu. Na etapie doboru rodzaju wentylacji najlepiej zadbać o połączenie w budynku jednocześnie systemu wentylacji grawitacyjnej z wentylacją mechaniczną, która jest najnowszym stosowanym rozwiązaniem w systemie nawiewno-wywiewnym.