Rekuperacja - wentylacja z odzyskiem ciepła

Rekuperacja - wentylacja z odzyskiem ciepła

rekuperacja

 

Najlepszym wytłumaczeniem rekuperacji będzie oczywiście odzysk ciepła, w ramach którego będzie się przekazywać ciepło z jednego źródła do drugiego. Proces taki będzie się dokonywał przez użycie centrali wentylacyjnej i przebiega tak, że wymiennik odbiera ciepło z powietrza i następnie przekazuje je świeżemu, które do domu dopiero napływa.

 

Tak naprawdę są to swego rodzaju odzyskiwacze, które są w pełni bezpieczne dla środowiska i dlatego wymiana powietrza jest tak dobra. W nowoczesnych budynkach zalicza się stosowanie wentylacji mechanicznej przede wszystkim dlatego, że okna są szczelne i dodatkowo działa ocieplanie budynku i mieszkanie staje się jak puszka, dlatego bakterie mają lepsze warunki do rozwoju. Jeśli zastosuje się mechaniczną wentylacje to efekty jej pracy będą dużo lepsze i można będzie czuć się zdrowo i bezpiecznie.

Czy rekuperacja się opłaca?

Stosowanie rekuperacji to inwestycja, która oczywiście na początku jest kosztowna, ale potem w wykorzystywaniu będzie już tania i zapewni nam również ograniczenie straty ciepła w budynku. Bez wątpienia ma to znaczenie dla naszego samopoczucia ponieważ ciągle będzie dopływ świeżego powietrza, które będzie się pojawiać w odpowiedniej ilości.

Dobrze funkcjonująca wentylacja jest elementem tak naprawdę niezbędnym i jeśli gwarantuje zdrowie to na pewno warto w nią zainwestować. Centrala wentylacji składać się będzie z takich elementów jak:

  • wentylator nawiewny oraz wywiewny
  • wymiennik ciepła
  • filtry
  • nagrzewnice.

wentylacja z odzyskiem ciepłaWażną kwestią będzie między innymi to, gdzie położona będzie centrala. W czasie jej pracy będzie się pojawiał szum, dlatego należy ją postawić w miejscu, gdzie nie będzie ludzi, tak by nie okazała się dla nas uciążliwa. Wydaje się, że najlepszym miejscem będzie do tego strych. Trzeba także zachować odpowiednie odległości między wyrzutnią oraz czerpnią, tak by wyrzucone powietrze nie było znów pobrane.