Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna - co wybrać?

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna - co wybrać?

wentylacja w domu

 

W każdym domu oczywiście montaż wentylacji jest konieczny. Cel działania takich instalacji jest zawsze taki sam, ale same w sobie mają one różne formy. Trzeba się przede wszystkim zajmować usuwaniem zużytego powietrza i zastępowania go świeżym powietrzem z zewnątrz budynków. Można między innymi realizować to na kilka różnych sposobów.

 

W domach jednorodzinnych można stosować dwa podstawowe rozwiązania:

  • Wentylacja grawitacyjna

To obecnie najbardziej popularne i doskonale znane już rozwiązanie. Stosuje się w tym celu specjalnie przygotowane kominy wentylacyjne, które zostają wyprowadzone ponad dach i właśnie tam będzie wydostawać się zużyte powietrze. Świeże jest natomiast doprowadzone w ramach nawiewników które wychodzą z okien albo ścian. Generalnie im wyższy komin tym lepiej.

Zalety:

- brak elektrycznego zasilania

- brak dźwięków

- jest tania w realizacji i kominie może być kilka kanałów. niestety minusem będzie to, że przez kominy tracimy to ciepło za które wcześniej zapłaciliśmy przy ogrzewaniu.

  • Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewnaW tym systemie przepływ powietrza spowodowany jest przez działanie wentylatorów, które wprowadzają powietrze w ruch. Dzięki nim będzie można kontrolować funkcjonowanie całej wentylacji, która nie powinna być uzależnione dzięki temu od warunków zewnętrznych. W takim systemie można dążyć również do mniejszych strat w energii. Powietrze usuwane jest przez kanały i z zastosowaniem wymiennika ciepła. Będzie się ogrzewać od powietrza nawiewanego. Sprawność takiej instalacji daje nawet 70% odzysku ciepła. Trzeba jednak do tych deklaracji podchodzić ostrożnie. Najlepiej samemu sprawdzić jak taka instalacja będzie się sprawdzać. Niestety największym minusem będzie tutaj koszt, który przy średnim domu będzie sięgał nawet 20 tysięcy złotych co jest oczywiście największym problem dla przeciętnego użytkownika.